Gyerekeknek üzent Vinícius, miután átvette a FIFA Év játékosa-díjat
A nehéz sorsú brazil futballista eddig nem ismert oldalát mutatta meg.
Nagyon belejött a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség a szabályok korszerűsítésébe. Ezúttal a labdarúgás egyik legtöbb vitára okot adó elemét reformálnák meg. De valóban forradalmi újításról beszélünk?
(A szerző aktív labdarúgó-játékvezető)
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség azt tervezi, hogy ismét komolyan belenyúl a sportág szabálykönyvébe. Ezúttal a talán legtöbb vitára okot adó szabályozást, a lesszabályt szeretnék módosítani. De mit is jelent ez a gyakorlatban? Kezdjük egy kis szabályismereti gyorstalpalóval! Mivel a lesállás önmagában nem büntetendő, gyorsan tisztázzuk, hogy mikor válik aktívvá egy lesen álló játékos!
Erre vonatkozóan három esetet említ a labdarúgás szabálykönyve:
A FIFA az utóbbi időben több szabályt is forradalmasított, elég, ha csak a kezezéssel kapcsolatos szabályokat, a videóbíró (a VAR), vagy éppen a gólvonal-technológia bevezetését említjük. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség azonban nem áll le: ezúttal a lesszabályba nyúlnánk bele.
A FIFA hivatalos kommunikációja szerint ezzel még inkább támadóbbá, élvezetesebbé szeretnék tenni a labdarúgást.
A FIFA elnöke, Gianni Infantino felkérte az Arsenal korábbi legendás menedzserét, Arséne Wengert, aki jelenleg a nemzetközi szövetség fejlesztési igazgatójaként tevékenykedik, hogy találjon valami megoldást a támadófutball még hatékonyabbá tételére.
Az utóbbi években ugyanis az a gyakorlat, hogy a les már akkor aktívvá válik, ha a támadó azon testrészei előrébb vannak az utolsó előtti védő helyzetéhez és a kapuvonalhoz képest, amelyekkel érvényes gólt tud szerezni.
Érthetőbben: ha a lába, a feje, melle előrébb van, az aktív lesnek számít, ugyanakkor, ha csak a keze (mivel azzal nem tud gólt elérni), akkor nem kell beavatkozni
a játékvezetői csapat egyetlen tagjának sem.
Nos, a Marca beszámolója szerint, Arséne Wenger azt javasolta a FIFA Szabályalkotó Testületének, az International Boardnak, hogy öt-hat centiméteres lest ne kelljen büntetni, másrészt szűnjön meg az egyvonalas les oly módon, hogy csak akkor váljon aktívvá egy les, ha a támadó a teste teljes felületével előrébb van a kapuvonalhoz, mint az utolsó előtti védő.
E (hangsúlyozzuk, még csak tervezett!) szabálymódosítással több gond is van. Egyrészt felvetődik a kérdés, hogy mi az, hogy öt-hat centiméteres les - az nem les? Hány centitől számít nem lesnek egy lesállás? Másrészt, a FIFA (és ezek szerint Arséne Wenger) úgy adja elő ezt a „forradalmi” változást, mintha a spanyolviaszt találták volna föl.
Gianni Infantino szó szerint ezt nyilatkozta: „Arsene Wenger felvázolta nekünk azt a lehetőséget, hogy ha egy támadó valamely testrésze azonos vonalban van a védelemmel, akkor nincs les, és gólt szerezhet. Ezen az úton szeretnénk támadóbbá tenni a labdarúgást”
Aki egy kicsit is jártas a futballban és a szabályokban, egy félmosolyt minimum elereszt Infantino lelkesedésén és tájékozatlanságán.
Ugyanis a kilencvenes években éppen így alkalmazták és értelmezték a lesszabályt: azaz, ha az utolsó előtti védő és a támadó bármely testrésze fedte egymást - ez nem számított aktív lesnek. Fontos azonban megjegyezni, hogy a lesszabály újbóli módosítását egyelőre tesztmeccseken alkalmazza a FIFA, közel sem biztos, hogy bevezetik, bár ha Gianni Infantino lelkesedését nézzük, mégsincs okunk kételkedni ebben...
Nyitókép: 433/Twitter